5 уреда в домакинството, които хабят много електричество, ако не са поддържани

 

  1. Миялни машини – тези електрически помощници на всяка домакиня често водят до излишни разходи. Освен скъпите препарати, които налагат поддръжката им, замърсяванията могат да покачат значително сметката за ток. Малките и едва доловими на пръв поглед парченца храна водят до запушване на дюзите за вода, а това е предпоставка за покачване разхода на енергия. По сходен начин стои въпроса с пералнята машина. Филтърът й не само може да покачи разходите, но и да натовари мотора, а от там да се стигне до много по-големи щети и съответно разходи.
  2. Климатици – няма спор, че те за едни от най-добрите открития на двадесет и първи век. Само с едно устройство може да имаме комфорта на помещенията и зиме и лято. Правилната грижа за всеки един климатик у дома обаче си има своята ключова роля, по отношение разхода за електричество. Специалистите са единодушни, че филтрите на всички климатици трябва да се почистват периодично. През тях преминават големи количества въздух, а той носи своите прашни частици, микроби, бактерии. Когато филтрите бъдат силно замърсени разхода за енергия се покачва, в резултат нуждата от повече мощност и по-голямо натоварване на моторите.
  3. Фурна – този незаменим помощник на кулинарните специалитети работи на пълна функционалност, когато в него горещия въздух се движи свободно. Уплътненията на готварската печка трябва да са херметизирани добре, а фолиото трябва да се сменя често, в случай, че често се използва такова. В резултат на задържане много миризма и мазнина, то също може да е причина за покачване разхода на енергия.
  4. Микривълнова печка – по принцип тя пести енергия, но в случай, че не е добре поддържана, с нея се случва същото, както с останалите електрически уреди в дома. Лепкавата маса абсорбира енергийните вълни и хаби двойно повече ток.
  5. Хладилник и фризер – компресорът му работи двойно повече ако механизмите са амортизирани. Ако хладилникът притежава кондензаторни бубини на гърба, те трябва да бъдат почиствани редовно поне два пъти годишно.